Сьогодні Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті». Головна його мета — розширити права студентів щодо формування власної освітньої траєкторії.

Студенти зможуть індивідуалізувати свої освітні траєкторії завдяки міждисциплінарним програмам: уведено модель «вступу на галузь», що дає можливість вибрати спеціальність не одразу, а після одного або півтора року навчання.

Терміни і темпи навчання стануть гнучкішими, що дозволить студентам проходити бакалаврську програму як у швидкому ритмі (і завершити її за три роки), так і в повільному (завершити навчання за 6–8 років). Закон також уможливить визнання результатів навчання, отриманих у різних формах освіти — формальній, неформальній та інформальній.

Забезпечуючи більшу автономію закладам вищої освіти, закон наблизить українську систему вищої освіти до європейських стандартів. Зокрема, для нерегульованих спеціальностей надаватиметься більша свобода у формуванні компетентностей, а для регульованих спеціальностей будуть визначені конкретні вимоги та освітні програми.

Закон сприятиме підвищенню рівня якості вищої освіти, встановлюючи мінімальний обсяг навчальних занять (тобто занять, що передбачають роботу з викладачем) для здобувачів очної форми освіти.

Щодо трансформації заочної і вечірньої форм у дистанційну — МОН спільно з депутатами сформують поправки до цього пункту, щоб трансформувати заочну форму відповідно до вимог якості освіти. Нині зберігатимуться попередні умови, а набір на освітні програми заочної форми не припинятиметься.